Hasiči.Varnsdorf.cz

Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky
Vítěz soutěže o nejlepší internetové stránky Sboru dobrovolných hasičů 2004

28.05.2015 – Výcvik s pěnou u vlakového nádraží podruhé

Cvičení

Již více než rok uplynul od doby, kdy varnsdorfští dobrovolní hasiči poprvé prováděli výcvik se skutečnou hasební pěnou. Tento výcvik byl připravován jako potřebný objem základní teorie a vstupních znalostí hasičů, aby mohli následně provádět hasební zásah s pěnou.

Dalším mezníkem v rozvoji našich dovedností a vědomostí byl dnešní výcvik, který se prostorově přesunul do nám dobře známé vybydlené budovy, kde jsme již prováděli mnoho uveřejněných výcviků.

Za krásného počasí jsme nejprve vedli společnou diskuzi k praktickému použití pěny v budovách zřízených zejména pro průmyslovou výrobu a skladování. Při požárech v takových objektech jsou problémem stísněné prostory a nemožnost dostat hasební látky do špatně přístupných míst.

V tomto ohledu nám celou situaci pomůže vyřešit právě pěna, která disponuje efektem izolace a zabrání tak přístupu kyslíku. Tento efekt je využitelný ve sklepích, nádržích, uzavřených kabelových kanálech a na větších plochách hořících ropných produktů.

Pěna má mnoho dalších využití, pro příklad můžeme uvést extrémní situaci, kdy pokrývka pěnové vrstvy u hluboce podchlazených čpavkových kaluží a prostorů u dekontaminačních stanovišť hasičů zamezí odpařování těchto nebezpečných látek.

Hasiči si při výcviku zkusili různé druhy proudnic a vyplnili jimi prostor, který byl zasažen fiktivním požárem. K výcviku bylo použito pěnidlo, které je po spotřební době, tudíž pro zásah z hlediska hasebních vlastností neefektivní. Takto staré a sražené pěnidlo se posílá na likvidaci, nebo se stane výcvikovou pomůckou, tak jako při dnešním výcviku.


28.05.2015, 20:21 | Přerovský Jan