DA MAN TGE – 150 DC629 – dopravní automobil

Město Varnsdorf pořídilo v roce 2022 pro svou jednotku sboru dobrovolných hasičů za 1 448 580 korun včetně DPH nový dopravní automobil MAN TGE s požárním vozíkem. Projekt je spolufinancován z Účelové investiční dotace pro jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí.

Slavnostní předání proběhlo 29. dubna 2022 ve varnsdorfské zbrojnici za účasti představitelů města i okolních sborů a jednotek z Čech i Německa.

Devítimístný MAN TGE 3.140 má rozvor náprav 3 640 mm. Pohání ho dvoulitrový čtyřválec o výkonu 103 kW skrze šestistupňovou manuálně řazenou převodovku.

Ke konzervátoru akumulátorů se vůz připojuje pomocí zásuvky MagCode. Vůz je vybaven možností ponechání motoru v chodu i po vytažení klíče, aby mohlo být vozidlo uzamčeno během zásahu.

Na předním skle je uchycena kamera GIT UP Viofo pro záznam jízdy, ovládání světelného výstražného zařízení Whelen je na krouceném kabelu.

Automobil, který dodala firma Embefor, je devítimístný, druhá řada sedadel je orientována proti směru jízdy. Mezi ní a třetí řadou je výklopný stolek. Komfort zajišťuje 4kW nezávislé vodní topení.

Pod sedadly jsou schrány pro drobné příslušenství, velký úložný box je za nimi. V boxu jsou mimo jiné dobíjecí úchyty pro ruční svítilny a radiostanice. V prostoru pro osádku nechybí – stejně jako v palubní desce – dobíjecí USB zásuvky, za sedadly jsou háčky pro zavěšení oděvů.

Okolí automobilu osvětlují LED světla na obou bocích a v zadní části. Stejně jako zadní sváděcí alej jsou i tato světla uchycena ke konstrukci střešního nosiče, aby nebylo potřeba zasahovat do karoserie vozu. Světelné výstražné zařízení je modročervené kombinace s červenou barvou na levé polovině rampy.

Zavazadlový prostor automobilu je přístupný dvoukřídlými dveřmi zezadu, nechybí v něm výsuvné plato pro přenosnou motorovou stříkačku.

Nové vozidlo nahradilo starší dopravní automobil Fiat Ducato, který už měl své nejlepší roky dávnou za sebou.