23.02.2004 Chemická havárie ve Velvetě

24.02.2004, 08:00 Novinky, Živly, Technika, Havárie

K chemické havárii došlo v dopoledních hodinách ve varnsdorfské Velvetě…

V 10:38 hod. byl na operační středisko HZS v Děčíně nahlášen únik chemické látky v továrně Velveta Varnsdorf a.s. (závod 6 – barevna). Jelikož v provozu, kde k nehodě došlo zůstalo několik zraněných zaměstnanců, vyjížděly na místo jednotky HZS Varnsdorf a SDH Varnsdorf a Rumburk. Zároveň s nimi dorazilo do Velvety první vozidlo Rychlé záchranné služby z Rumburku. Na místě nehody byl nalezen jeden zaměstnanec v bezvědomí a několik dalších přiotrávených zaměstnanců. Zaměstnanec v bezvědomí se silnými dýchacími potížemi byl hasiči vynesen do kanceláře v přízemí, kde byl mu byla poskytnuta lékařská péče a byl stabilizován. Poté byl převezen na oddělení JIP v nemocnici Rumburk. Další 4 zaměstnanci, kteří se nadýchali nebezpečných výparů byli odvedeni mimo budovu a pote byli převezeni do nemocnice v Rumburku na vyšetření. Provoz, kde k nehodě došlo byl odvětrán a pomocí proudu vody byla koncentrace nebezpečné látky ředěna o odváděna. Na místo dorazili také pracovníci Policie čR a vedoucí chemicko technické služby z centrální požární stanice v Děčíně. Obě dobrovolné jednotky se po lokalizaci vrátily zpět na základny, na místě zůstal pouze výjezd HZS. S největší pravděpodobností se jednalo o únik sirovodíku, ke kterému došlo při vyplachování použitých obalů.