2.2.2004 – Varnsdorf, povodeň

02.02.2004, 10:05 Novinky

Když nás v neděli po obědě zastihla zpráva čHMÚ o možných důsledcích náhlého oteplení, nevěděli jsme ještě, jak se nás to rychle dotkne…

Kolem 17:45 nás již hlídka Městské policie informovala o mimořádné situaci na řece Mandavě a následně po dohodě s operačním byl oběma jednotkám vyhlášen poplach. Došlo k celkovému utržení ledů na řece Mandavě a jejich zablokování na dvou místech ve městě, u starých kasáren a pod Penny marketem. Situace zejména na vrchním zátarasu hrozila zaplavením přízemí Azylového domu (viz foto – žlutý dům) a zaplavením sklepů rodinných domků pod Penny marketem. Jednotky byly proto rozděleny JSDH Varnsdorf na spodní zátaras a HZS na zátaras horní. Na místo byl povolán UDS ze soukromé stavební firmy Bozsu, který s námi v krizových situacích spolupracuje. Spodní zátaras se podařilo uvolnit během hodiny, vrchní zátaras se uvolnil a posunul o cca 500 metrů k jezu. Následný nárůst hladiny však zaplavil sklep rodinného domku (shodou okolností strojníka zmiňovaného bagru) a znovu ohrožoval Azylový dům. Za pomoci UDS se podařilo jez uvolnit a následně i rozbít poslední velké zablokované kusy ledu. Přitom se musel UDS spustit až na břeh řeky, odkud byl následně vytažen CAS32 T813 8×8. Poté byly plovoucí ledové kry doprovedeny hasiči zpět do EU, odkud k nám stejně přišly. řeka totiž přitéká a znovu odtéká do SRN :-).