Když jsem dostal na 1. máje od německých kolegů z Grossschönau nabídku na účast 4-5 našich hasičů na výcviku v požárním kontejneru v Görlitz, vůbec jsem neváhal.
Termín byl sice dost vzdálený (půlka června) ale o to bylo více času nato, si něco o tomto kontejneru zjistit. K tomu mi napomohli stránky kontejneru a určitý obrázek jsem získal i z propagačního materiálu v PDF.
Tam jsem pochopil, že se asi nebude jednat o flashover kontejner, který je provozován u nás, ale spíše kontejner požární (tepelný). Získat pro tento nápad celou jednotku nebylo nic těžkého, 5 členů včetně mě se přihlásilo do druhého dne a zbytek včetně fotografa Michala chtěl jet jenom na čumendu.
V pondělí 18. června 2012 jsme se tedy v „plné polní“ přesunuli do Grossschönau, odkud jsme již v koloně jeli od cca 50 km vzdáleného Görlitz. Po příjezdu jsme si kontejner prohlédli a absolvovali školení ohledně vlastního výcviku. Až během prvního zásahu českých hasičů a jejich chyb jsme pochopili jazykové bariéry a nepochopení při prvotním školení a tak jsme si před dalším výcvikem znovu vysvětlili priority hašení v kontejneru.
Vlastní průběh cvičení:
Do kontejneru se vchází po schodech z jeho střechy a dva členové družstva přicházejí k uzavřeným plechovým dveřím. Jelikož jsou tyto dveře horké, hasič s hadicí je skrápí. Následuje pootevření dveří a několikeré stříknutí ke stropu k zabránění rolloveru. Poté jsou dveře opět zavřeny a po chvíli s krytím vodní clonou opět otevřeny a hasiči v podřepu (nejlépe po jednom kolenu) se pomalu posouvají do hlavní místnosti.
V ní hned za dveřmi hoří pohovka (sófa), další oheň se rozhořívá pod schodištěm, v boční části vedle schodiště hoří plyn z poškozeného uzávěru plynu a nad hlavou se rozhořívá rollover. V zadní místnosti (za stanovištěm obsluhy) je velký krb, který je zapotřebí také uhasit. Celý zásah řídí obsluha, která je v klimatizované místnosti uprostřed kontejneru a vidí průběh výcviku.
Tato obsluha spouští a vypíná jednotlivé ohně, určuje ve čtyřech stupních intenzitu požáru a spouští simulaci kouře. Zvukovým znamením upozorňuje na chyby při zásahu, případně poradí jak dál. Po splnění všech úkolů ukončuje cvičení, dává pokyn k opuštění kontejneru a po každém zásahu jej ochladí a odvětrá.
Priority zásahu a jeho chyby:
Prioritu při hašení má vždy rollover, požár pod únikovým schodištěm a požár uzávěru plynu. Požár pohovky a krbu je nepodstatný, i když také hodnocený. Hasič s proudnicí se zabývá pouze hašením, úkolem druhého hasiče je neustálá kontrola celého prostoru a řízení prvního hasiče. Výcvik se hodnotí za celou dvojici, tj., její schopnost reakce a také schopnost „přežití“. Za splnění výcviku se považuje:
Po dokončení cvičení se hasiči ochladí a odvětrají na střeše kontejneru, doplní tekutiny a další dvojici tvoří zálohu pro případ úrazu a manipulace s hadicí.
Celkový dojem:
Vzhledem k tomu, že jsem se podobného výcviku ještě neúčastnil, tak dojem velký. Celé cvičení (jako sestava) je sice odtržené od reálné skutečnosti, ale s jednotlivými prvky se hasiči setkávají v běžné praxi velmi často. Možnost hasit únik plynu z potrubí, kdy vám plamen šlehá do obličeje a ventil je rozpálený do běla je prostě adrenalin. Stejně tak i reálně vypadající rollover apod.
Co na člověka velmi zapůsobí je teplota. Využil jsem možnosti a zatím co při prvním cvičení jsem jej absolvoval s mým kolegou a teplotou plamene nastavenou na 2-3 stupeň, při mém druhém vstupu jsem šel na cvičení s německým kolegou (zkouška komunikace při zásahu) a teploty jsme nechali nastavit na maximu. Při prvním cvičení jsem se soustředil hlavně na správnost postupu a nedělání chyb a teplotu jsem bral pouze okrajově.
Při druhém vstupu byla teplota znatelná již při vstupu do prostoru (v 1 metru výšky 240° C, v 1,5 m již cca 400° C), nutila hasiče k pohybu pouze u podlahy. I přesto došlo k intenzivnímu pálení kolen a pohybu pouze v kačácích, což velmi ovlivňuje psychiku, bylo znát rychlé přehřátí a následně i určité obavy o svůj další osud. Při druhém vstupu byla dohoda s obsluhou kontejneru cvičení neustále prodlužovat až do jeho ukončení znamením jednoho z hasičů.
K tomu došlo po cca 5 minutách, kdy jsme byli již téměř vyčerpání. I za tuto dobu byla teplota uvnitř kontejneru taková, že kromě toho, že jsme byli „durch“ propocení, nebylo možné naše svlečení bez použití rukavic pomáhajících kolegů. V reálném zásahu by došlo k velmi rychlému fyzickému i psychickému vyčerpání a i to byl účel tohoto cvičení. Vzhledem k nabídce našich kolegů se bude cvičení příští rok opakovat.
Závěr:
Kontejner vyrobila a provozuje firma Dräger a celý jeho provoz sponzoruje firma Enso (obdoba našeho ČEZu). Němečtí hasiči mají tento výcvik zařazen jako součást plánovaných každoročních výcviků a je možné jim to jenom závidět. Rád bych tímto poděkoval našim kolegům i obsluze kontejneru za jejich vstřícnost a za umožnění této zkušenosti.
Jiří Sucharda
velitel JSDH Varnsdorf
[googleMap]map[/googleMap]