27. 5. 2006 – Hasičský den Rumburk, 1. část

05.06.2006, 07:00 Cvičení a výcviky

Jako každý rok, připravili členové SH čMS a JSDH Rumburk pro veřejnost a zejména děti tradiční Feuerwehrtag, neboli hasičský den. S kolegou Petrem Ducháčkem jej již třetím rokem ozvučujeme a provázíme a tak Vám z něj přinášíme třídílnou reportáž…

Jeho scénář má pravidelné body, tedy nejdříve ukázkové cvičení, část preventivní a další ukázky dovedností. První částí tedy bylo cvičení a letos přišel na řadu opět požár jedné z budov na Lužickém náměstí – Rádia Crystal. Přesně v deset hodin dopoledne se začal z oken bytu v prvním patře valit hustý kouř a vzápětí se městem rozezněly požární sirény. Na místo dorazila nová CAS 24 Tatra Terrno v síle družstva 1+5 a zároveň AZ 30 Ifa W 50 (1+2). Velitel zásahu (velitel JSDH Rumburk Rudolf Seidl) po krátkém průzkumu rozhoduje o použití vysokotlakého proudu se speciální proudnicí Akron do místa požáru, zároveň je vytvořeno druhé útočné vedení „C“ v dýchací technice k ochraně bytů ve 3 NP (nad požárem). Ve 4 NP však zůstala kouřem uvězněná mladá rodina se dvěmi dětmi. AZ 30 je proto ustaven a za pomoci 2 hasičů s jistícím lanem je provedena evakuace těchto občanů. V této chvíli je již požár zlikvidován a byt je přirozeně odvětráván. Na místo doráží posila s CAS 32 Tatra 815 o síle 1+3, která se ujímá doplňování vody do zásahového vozidla a zbývající síly slouží jako jistící a týlová skupina pro případný zásah v dýchací technice. Tito příslušníci také umísťují do vchodu přetlakový ventilátor. Po odvětrání místa požáru je zásah ukončen a je provedena likvidace všech vedení a příprava na odjezd. Během této doby jsme vybrali jednoho ze zasahujících hasičů a pro veřejnost jsme udělali malou módní přehlídku, ve které jsme popsali základní výbavu a oblečení zasahujícího hasiče, včetně popsání funkce vybavení a jeho ceny. Tím skončila část nazvaná námětové cvičení a s dalším programem Vás seznámíme v dalším článku.