30. 4. Rampušačka

27.05.2006, 20:00 Město

Tak zase nestíhám, a tak Vám článek o Rampušačce přinášíme téměř s měsíčním zpožděním :-(. Snad nám to vzhledem k dalším aktuálním článkům čtenáři odpustíte…

Rampušačka je tradiční varnsdorfský obřad loučení se zimou, který se někde slaví jako svátek jara, rozloučení s Moranou, Walburgská noc apod. U nás ve městě jsme se před mnoha lety shodli nad Rampušačkou a tak jí také slavíme. Základem slavností je v odpoledních hodinách postavení slavnostní hranice (dělají hasiči) a stánkový prodej s živou hudbou na pódiu na náměstí. Ve večerních hodinách se děti sejdou u městského divadla, kde vystupují folklórní soubory, vyhodnocují se soutěže a prodávají lampiony. Při soumraku se Rampušačka naloží na dopravní prostředek (do loňska koňmi tažený povoz, od letoška z bezpečnostních důvodů (možné splašení koně a ohrožení veřejnosti) a společně s lampionovým průvodem se odeberou na náměstí. Po příchodu průvodu na náměstí se Rampušačku velitel nebo zástupce velitele hasičů umístí na hranici, kterou následně zapálí. Po rozhoření ohně dojde k vypnutí veřejného osvětlení a zahájení ohňostroje od letoška s doprovodem hudby. Pak už následuje pouze volná zábava, konzumace občerstvení – taková předmájová lidová veselice, v letošním roce zpestřená o závěrečnou rvačku :-).

Odkaz na stránky našeho města, kde jsme jako hasiči dostali mnoho pochval :-)