16.05.2006 – Varnsdorf, požár třídírny separovaného odpadu

19.05.2006, 22:00 Požáry

Jak jste mohli vidět i v televizi Nova, v našem městě opět došlo k velkému požáru…

Došlo k němu necelé tři roky po požáru ve stejném objektu o němž jsme Vám psali v jednom z prvních článku (zde klikněte) na našich stránkách. K druhému požáru, většího rozsahu a intenzity jako v prvním případě došlo 16. května ve večerních hodinách. Požár byl ohlášen ve 20:36 hodin a již v době příjezdu první jednotky (HZS Varnsdorf) ve 20:42 hodin bylo zjištěno, že se požár nachází ve třetí fázi vývoje – celkové hoření! Na místo byly povolány postupně jednotky JSDH Varnsdorf, Dolní a Horní Podluží, Rumburk a Krásná Lípa. Vzhledem k tomu, že se jedná o původní nádražní budovu byla vyrozuměna také jednotka HZS čD Liberec, která na místo ihned vyjela. Zatímco většina techniky zůstala na levé straně budovy a prováděla zásah a doplňovala vodu, naše Tatra 813 byla vzhledem ke svým terénním schopnostem určena pro vytvoření druhého úseku při zásahu v kolejišti. Proto za nádražní budovou sjela z nástupiště do kolejí a po třetí koleji (druhá v pořadí) se dostala na místo zásahu. Po rozvinutí dvou útočných vedení se musela Tatra kvůli silnému žáru přesunout o cca 20 metrů. Na tomto požárním úseku zasahovaly pod vedením velitele JSDH Varnsdorf jednotky Horní a Dolní Podluží a část jednotky Varnsdorf. Ostatní zasahující jednotky včetně části JSDH Varnsdorf zasahovaly pod vedením velitele zásahu Josefa Kroupy. Na místo se dostavil nájemce objektu (firma PROEKO) a zároveň se podařilo z funkčních hydrantů sousední Velvety napojit všechna doplňovací vozidla na vodu. Tím odpadla kyvadlová doprava a jednotky se mohly věnovat naplno hašení. Během zásahu se na místo dostavil řídící důstojník paní Moravcová. Ve 21:40 hodin byla provedena lokalizace požáru, místo bylo nasvětleno pomocí elektrocentrály Honda 2 kW a světlomety 2x 500 W. Po lokalizaci požáru byly na druhém úseku vyměněny proudnice za turborain a bylo použito přiměšovače Pyrocool do všech třech útočných vedení, na základě použití tohoto postupu došlo k silnému poklesu teploty a snížení plameného hoření. Po půlnoci už probíhalo dohašování ohnisek a prohlídka a odvětrání zbývajících částí objektu, v 02:35 hod bylo místo požáru předáno jednotce HZSP čD Liberec a na dohlídání požáru byla povolána z Děčína jednotka HZS (sportovní družstvo). Na místě byla ponechána elektrocentrála jednotky JSDH Varnsdorf, která byla odvezena až druhý den ráno, samotné dohašování požáru bylo ukončeno s přestávkami až ve čtvrtek 18. května ve večrních hodinách! Na místě požáru zasahovalo celkem 8 požárních jednotek a 18 ks vozidel.

Zásah byl také natáčen TV Nova, zde si můžete sestřih prohlédnout

První použité fotografie (neoznačené) jsem získal e-mailem a autor nebyl uveden, zbytek fotografií byl pořízen fotoaparátem velitele JSDH a fotil Jiří Sucharda a Petr Ducháček.