8. 2.2006 Jiříkov, požár slévárny

12.02.2006, 15:31 Požáry

V 09:28 hod. byl na operační středisko HZS ÚO Děčín nahlášen požár pece ve slévárně v Jiříkově s možností rozšíření na střechu.


Na místo byly postupně vyslány jednotky HZS PS Šluknov, SDHO Jiříkov, SDHO Rumburk, HZS PS Varnsdorf, SDHO Šluknov, SDHO Krásná Lípa, SDHO Velký Šenov, SDHO Dolní Podluží (nevyjelo), SDHO Královstí a na dovoz dýchací techniky SDHO Varnsdorf. Po příjezdu na místo bylo průzkumem zjištěno, že se jedná o požár pece a střechy. Ihned byly nasazeny proudy na lokalizaci požáru a zahájena evakuace tlakových lahví. (7x propanbutan 33 kg, 2x propanbutan 10 kg a 1x zásobník na kapalný kyslík o objemu 0,56m3). Na místo zásahu byl povolán řídící důstojník HZS ÚO Děčín.

Lokalizace 10:09 hod.
Likvidace 13:10 hod.
Příčina: vznícení materiálu při řezání konstrukcí.
Beze škody – jednalo se o již nepoužívanou halu určenou na likvidaci, kde probíhaly likvidační práce spočívající ve vyřezávání železných materiálů. Během těchto prací nebyla ŽÁDNÝM způsobem zabezpečena požární ochrana (hasící přístroje apod.)

Jednotka SDHO Dolní Podluží nevyjela právě z důvodu, o kterých se hodně píše na diskuzi na Požárech (www.pozary.cz), důvodem byla nepřítomnost strojníka, který pracuje ve Varnsdorfu a jezdí se speciálem MB Unimog. Bohužel v době, kdy byl našim jednotkám vyhlašován poplach prováděl zimní údržbu zcela zamrzlého náměstí a protože je náměstí z kopce, tak ani hrabající čtyři kola a intenzivní posyp nezabránil tomu, aby mu to neujelo a neopřel se o stojícího zaparkovaného Seata. Jako jediný ze strojníků, kteří jsou v pracovní době k dispozici, tak čekal na policii a nemohl tudíž vyjet. Proto jednotka nahlásila nemožnost výjezdu a byla povolána další jednotka z poplachového plánu. Z toho se nestřílí a určitě je zato nebude nikdo ani trestat ani perzekuovat a rádi je povolají k jiným zásahům.

P.S. Při požáru spolu poprvé zasahovaly obě nové Tatry Terrna. Nepotřebný materiál byl odvážen mj. nádherně zachovaným veteránem Praga RN z roku 1939 sběratele z Dolního Podluží.