Hasiči.Varnsdorf.cz

Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky
Vítěz soutěže o nejlepší internetové stránky Sboru dobrovolných hasičů 2004

28.07.2010 – Únik látek, Kollárova Varnsdorf

Havárie

Jak jsme si na počátku roku „stěžovali“ na nedostatek zásahů, teď není ani týden bez zásahu.

Místo oběda jsme tak vyrazili na Kollárovu ulici, kde došlo k velkému úniku nafty. Na místě, kam jsme vyjížděli s vozidly CAS24 Terrno a VEA Fiatem Ducato (se sorbenty) bylo zjištěno, že při pokládání nového asfaltového koberce (konečně) došlo ke zvednutí víky kanálu, následnému roztržení pneumatiky a hlavně k proražení spodní části hliníkové palivové nádrže kamionu s návěsem, který přivážel do finišéru horký asfalt. Z nádrže na odfrézovanou komunikaci vytekl veškerý obsah nafty. Tím, že je v této části komunikace z kopce se velká část paliva rozlila na velkou plochu a tak v dolní části se utvořila pouze menší kaluž a nepatrná část se také dostala poškozeným víkem do kanalizace. V první fázi byla učiněna opatření, aby se nafta nedostala mimo opravovanou komunikaci do nedalekého dešťového kanálu a to zasypáním sorbenty. V další fázi pak byla za pomoci sorbentů ručně odstraněna podstatná část uniklé nafty.

Vzhledem k blížícímu se dešti bylo dohodnuto, že firma dopraví ještě v průběhu odpoledne na místo silniční frézu, která odstraní vrchní část kontaminované vozovky včetně zbytků sorbentů. Na událost bylo spotřebováno jednotkami HZS a JSDH Varnsdorf celkem 30 kg sorbentu Spilkleen SK 4 a 120 kg sorbentu Absodan DN 2. O veškeré kontaminované sorbenty i odfrézovanou vozovku se za dohledu vedoucího odboru životního prostředí MěÚ Varnsdorf a ekologa firmy postaral viník události.

Během zásahu povolil velitel JSDH vzhledem k velkému teplu a vzhledem k uzavření ulice Policií ČR odložení části výstroje (přilba, kabát). Přestože událost zaměstnala řadu osob, rád bych zde poděkoval firmě za rychlý, vstřícný a hlavně zodpovědný přístup k události.

[googleMap]map[/googleMap]


29.07.2010, 07:33 | Sucharda Jiří