31.05.2010 – CVIČENÍ: Rumburk, vlaková nehoda

31.05.2010, 23:02 Cvičení a výcviky

10:04:53 DOPRAVNI NEHODA, ZELEZNICNI, II.st. Decin, Rumburk, Plynarni, na 1 kolej, srazka Vlaku, 30-40lidi, osobni vlak 3vozy.

Strohá SMSka členům několika jednotek spustila dlouho připravované taktické cvičení složek Integrovaného záchranného systému, územního odboru Děčín , ZZS, PČR, a ostatních složek včetně záchranářů z České Kamenice. Cílem cvičení byla nejen záchrana, vyprošťování a třídění většího počtu zraněných osob z havarovaného vlaku metodou START (snadná terapie a rychlé třídění), ale také ověření akceschopnosti a součinnosti jednotek HZS a SDH PO ústeckého kraje, základních složek IZS v katastru města Rumburk při událostech tohoto typu (velký počet zraněných) a dalších složek. Dalšími neméně důležitými cíly bylo ověření funkčnosti a organizace rádiové sítě VZ v místě zásahu, komunikace mezi složkami IZS a prověření toku informací, schopnosti velitelů a vedoucích jednotlivých složek IZS, poskytování nutných informací KOPIS, dokumentování zásahových prací a ověření fyzické a psychické zdatnosti a odolnosti zasahujících příslušník.

Tématem cvičení byla srážka osobních vlaků v prostoru rumburského vlakového nádraží. Při odjezdu osobního vlaku ze železniční stanice Rumburk dojde ke srážce osobního vlaku a odstaveného osobního vagónu. Uvnitř zdemolovaného os. vozu zůstane cca 20 zraněných osob, které bude potřeba vyprostit z trosek a předat k dalšímu ošetření. Cvičení se zúčastnily jednotky HZS ÚL ÚO Děčín stanice Šluknov a Varnsdorf, HZS SŽDC Liberec, JSDH Rumburk, Jiříkov, Varnsdorf, Krásná Lípa a Šluknov, člen PIT stanice Varnsdorf, ZZS Rumburk, Záchranáři Česká Kamenice, MP Rumburk, DZS Rumburk a Policie ČR Rumburk. Cvičení se zúčastnilo celkem více než 50 osob z řad záchranářů a dalších více jak 30 studentů ZSŠ, kteří představovali zraněné a oběti.

Úkolem naší jednotky, která na místo události vyjížděla vozidlem Tatra Terrno CAS24 (1 + 5) bylo společně s příslušníky jednotky SDH Krásná Lípa provádět pracovní činnost v sektorech evakuace (pomoc ošetřování a při odvozu raněných apod.) VJ SDH Varnsdorf byl původně určen pomocníkem VZ, tato funkce nakonec byla předána VJ HZS.

Cestu k zásahu značně komplikoval průjezd přes město Rumburk, kde je ve výstavbě hlavní průjezdní komunikace. Prodloužení času dojezdu bylo cca o 5 minut. Po příjezdu prováděli příslušníci jednotky zakrytí těl obětí nehody dekami, dále spolupracovali se ZZS při nakládání vytříděných zraněných do přijíždějících sanitek a poskytli nosítka na odnesení těl obětí nehody. Jeden z příslušníků pomáhal PČR při hlídání ohraničovací pásky.

Před ukončením zásahu bylo místo předáno VZ z jednotky HZS SŽDC. Zajímavostí cvičení byl fakt, že veškeré jednotky se dostavily vybaveny pouze moderní technikou, na místě zasahovaly 4 vozidla Tatra Terrno, Man, Scania a Renault.

Po ukončení cvičení následoval nástup a vyhodnocení, ve kterém byly vytknuty nedostatky a přijaty opatření k nápravě. Cvičení po celou dobu přihlížel senátor Jaroslav Sykáček, představitelé města a krizový managment města, ČD, HZS i PČR.

JS

[googleMap]map[/googleMap]