26.03.2010 – Záchrana osob – Horní nábřeží a spadlá budova

27.03.2010, 22:12 Demolice

26.03. 14:43:41 ZACHRANA OSOB A ZVIRAT, ZASYPANE,ZAVALENE, I.st. Decin, Varnsdorf, Horni nabrezi, stara budova jeji cast se zritila.

Chvíli před pátečním odpolednem byli jak profesionální, tak dobrovolní varnsdorfští hasiči vysláni ke zřícení staré budovy – bývalého pneuservisu v ulici Horní nábřeží.

Na místě se již nacházela Městská Policie Varnsdorf, která zabezpečila blízké okolí proti nechtěným návštěvníkům z řad veřejnosti. Průzkumem bylo zjištěno, že došlo ke zřícení prostřední části budovy a dle slov oznamovatele mohla pod troskami zůstat osoba či více osob. Místo totiž bylo oblíbeným působištěm bezdomovců, sběračů kovu a občas si zde hrály i děti.

Velitel zásahu proto nechal povolat kynology, kteří během desítek minut přiletěli z Prahy vrtulníkem. Jednotka sboru dobrovolných hasičů Varnsdorf provedla transport kynologů i se psy na místo události, mezitím byly povolány jednotky SDH Horní Podluží, SDH Dolní podluží a SDH Rumburk. Na místo také dorazil bagr soukromé firmy, který začal pomalu odklízet velké trosky z budovy.

Po odklizení nejhorších trosek byl kynology a jejich psy proveden průzkum, kdy psi označili místo možného výskytu živé osoby. K zásahu dorazila i další speciální technika z HZS Praha, včetně vyprošťovacích a osvětlovacích nástrojů. Místo pravděpodobného výskytu zavelené osoby bylo prohledáno pomocí štěrbinové kamery a následně echolokátorem.

Stále nebylo jasné, zda se osoba v budově nachází, proto hasiči začali prohledávat prostory pomocí lopat a krumpáčů. Osoba naštěstí nebyla nalezena, což potvrdili i další kynologové, za večerního osvětlení nafukovacím osvětlovacím stožárem byly zbytky budovy strženy, aby jednotky nemusely během krátkého času na místo opět vyjíždět.

Zásah skončil v pozdních večerních hodinách s naštěstí pozitivním koncem.

Zúčastněné jednotky:

  • MP Varnsdorf
  • PČR Varnsdorf
  • HZS Varnsdorf
  • JSDH Varnsdorf
  • JSDH Rumburk
  • JSDH Dolní Podluží
  • JSDH Horní Podluží
  • JSDH Hejnice – psovodi
  • HZS hl. m. Praha – speciální vyhledávací tým s technikou
  • MP Praha – psovodi

[googleMap]map[/googleMap]