17. – 19. 3. 2005 Varnsdorf, jarní povodeň

30.03.2005, 08:00 Živly

Tak jako každý rok znamená jarní tání zvýšenou hladinu řeky Mandavy a pravidelné rozlivy jejích přítoků…

Ne jinak tomu bylo i letošní rok, samotná řeka Mandava sice zaznamenala překročení 3. povodňového stupně, ale kvalitní regulace provedená na začátku 19. století opět zafungovala a do vylití zbývaly minimálně 2 metry. Stejným pravidlem však bohužel zůstává i rozliv přítoků, zejména Zlatého, Zaječího a Karlovského potoka, kde jsou nutné stavební úpravy, které marně vymáháme na MěÚ již řadu let. Proto máme již vytipované lokality, kam jezdíme pravidleně, k těm však letos následkem rychlého tání velkého objemu sněhu přibyly i další lokality. Zejména nám zazlobil Rekreační rybník, kde přestože (jak je vidět na fotkách) jsme zcela uzavřeli přítok, se nám na druhé straně přelil druhým přepadem! což způsobilo dvěma rodinným domům nečekané potíže a nám nutnost napytlovat povodňové pytle :-(. Podobná potíž se vyskytla i v osadě Studánka, kde rychlé tání zaplavilo několik sklepů. Tady byla situace kurioznější o to, že zatímco zde ještě v pondělí měla problémy projet sněžná fréza ZIL a závěje dosahovaly úctyhodných 2 metrů, ve čtvrtek jsme zde již řešili protipovodňová opatření. Na několika fotografiích však vidíte, že povodnové stavy ve Varnsdorfu jsou spíše technického charakteru a naštěstí v žádném případě neohrožují životy občanů. Průběh povodně si můžete prohlédnout i na přiloženém grafu ve formátu *.mht (excel) zde