25. 1. 2005 – Doubice, požár domu

30.01.2005, 15:00 Požáry

Minutu po půlnoci se rozezněly sirény v okolních obcích, náš úkol byl trošku jiný…

Přesně minutu po půlnoci dne 25. ledna 2005 vyjížděly jednotky HZS PS Varnsdorf, JSDH Rumburk (JPO II), Chřibská, Rybniště, Krásná Lípa, Horní Podluží a Dolní Podluží (JPO III) na požár rodinného domku v obci Doubice (rekreační oblast – 90 trvalých obyvatel). S nimi vyjížděla z PS Varnsdorf i dvoučlenná posádka CHTS JSDH Varnsdorf (JPO III) se zásobou 20-ti kusů dýchacích přístrojů Saturn S5 a S7. Příjezd na místo požáru byl ztížen vlivem silného sněžení a neudržovaných cest 3 třídy. Po příjezdu na místo události bylo zjištěno, že se jedná o objekt, kde sídlila česká pošta a nyní je v pronájmu. Nový majitel (mimo jiné bývalý hasič jedné velké chemičky) provedl v objektu kompletní rekonstrukci a přeměnil je na velmi moderní a důstojné sídlo soukromé firmy. Požárem byla zasažena kotelna objektu a na několika místech i střešní plášť, kde docházelo k rychlému šíření do dalších částí. Většina zásahu probíhala v dýchací technice uvnitř objektu. Hlavní příčinou požáru byl požár vzniklý v kotelně, která byla v přístavku za objektem. I na záběrech z průběhu vyšetřování jsou vidět zásoby uhlí a dřeva, kterými byl kotel obložen. Pravděpodobnou příčinou vlastního požáru bylo vypadnutí žhavého uhlíku v době posledního přiložení předcházejícího dne cca v 15 hod. jedním ze zaměstnanců. Po vznícení uskladněného dřeva se požár rozšířil na střechu kotelny a podél ní i na dřevěné obložení domu a střešní plášť. Odtud se požár velmi rychle rozšířil mezi sádrokartonem a izolací do celé střechy. Zásah byl bez zranění ukončen v 06:30 hod. Během zásahu nedošlo k žádnému zranění. Zásah komplikoval mráz a sněžení.