Víte co dělat, když před Vámi došlo k dopravní nehodě? Máme pro Vás několik zásad, jak se v takové situaci chovat a také důležitá telefonní čísla, které byste mohli potřebovat.
Každá dopravní nehoda je jiná a mívá různé následky. Podle toho se pochopitelně mohou lišit priority při řešení situace po nehodě. Přesto je možné hlavní zásady jednání shrnout do následujících bodů.
1. Zachovat klid a rozvahu, posoudit situaci
2. Postarat se o bezpečnost na místě nehody
3. Došlo-li při nehodě ke zranění, poskytnout první pomoc zraněným a přivolat Zdravotnickou záchranou službu, případně hasiče, je-li třeba zraněné vyprostit.
4. Ohlásit nehodu policii v případech, vyžaduje-li to zákon, nebo je-li policejní vyšetření nehody důležité pro pojišťovnu.
5. Dále postupovat v souladu s povinnostmi, které ukládá účastníkům dopravní nehody zákon o provozu na pozemních komunikacích.
Důležitá telefonní čísla, na nichž je možno v případě dopravní nehody (nebo v jiných případech ohrožení majetku, zdraví či života) přivolat pomoc Zdravotnické záchranné služby a hasičů, případně Policii čR, zůstávají i po přečíslování stanic v české republice a vstupu české republiky do EU beze změn a lze se na ně zdarma dovolat jak z pevných telefonních stanic, tak z mobilních telefonů všech operátorů.
155 – Zdravotnická záchranná služba
Při volání co nejpřesněji určete místo, kde k nehodě došlo, udejte počet zraněných, charakter jejich zranění a je-li na místě poskytnuta první pomoc.
150 – Hasiči
Hasiče volejte nejen při požáru vozidel, ale i v případech, kdy jsou potřebné technické prostředky pro vyproštění zraněných nebo došlo-li k úniku nebezpečných látek. Co nejpřesněji určíme místo nehody a uvedeme, o jaký případ jde.
158 – Policie české republiky
Při volání co nejpřesněji určete místo, kde k nehodě došlo, kolik účastníků nehoda měla, co se stalo, jaké jsou následky, jaká už byla učiněna opatření, zda je možné místo nehody objet nebo zda je místo zcela neprůjezdné.
112 – Mezinárodní tísňové volání
Toto číslo končí na jednom z dispečinků HZS krajů a slouží zejména pro komunikace ve světových jazycích. Výhodou tohoto čísla je, že je možné jej vytočit z mobilní telefonu i bez vložené SIM karty. Nedivte se (to platí u všech tísňových čísel vytáčených z mobilu), ozvou-li se Vám např. v Praze záchranáři z Liberce či naopak. Znamená to, že je jedna tísňová linka obsazená a tak jí přebírá další volná, vaše informace se ale předají včas.
Povinnosti řidiče vyplývají ze zákona č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích:
Povinnosti účastníků dopravní nehody rovněž vyplývají ze zákona č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích:
Při dopravní nehodě, kde došlo ke zranění či usmrcení osoby nebo k hmotné škodě vyšší než 20 000 Kč, jsou účastníci nehody dále povinni:
Text vychází z brožury VOGEL Rádce na cesty – Co dělat při dopravní nehodě.