Na návštěvě v Chorvatsku – 2.díl

16.09.2004, 21:30 Novinky

V úvodním článku jsem byl trochu statický, dnes si dáme malou akci…

Z pláže a pak i z balkonu apartmánu jsem měl možnost na „vlastní oči“ vidět průběh a likvidaci lesního požáru na ostrově Brač. Samotný začátek se projevoval malým sloupem kouře, pak bylo vidět v blízkosti požáru nasazené pozemní jednotky s vozidly. Vzápětí se přihnala dvě hasičská letadla, které po celou dobu doplňovalo ještě třetí letadlo, které střídalo letadla odlétavající tankovat palivo. Celkem letadla uskutečnila mnoho náletů, zprvu se jedno zaměřilo na střed požáru, zatímco druhé ochlazovalo a smáčelo boky požáru po větru, aby se dále nešířil. V další fázi letadla nalétávala do kříže a létala až do úplné likvidace požáru. Poté až do noci na místě dohašovaly a hlídaly pozemní jednotky.