Na návštěvě v Chorvatsku – 1.díl

13.09.2004, 23:00 Novinky

Během letní dovolené v Chorvatsku jsem nezahálel a snažil se Vám připravit několik reportáží ze života jižnějších hasičů. Snad se Vám budou líbit …

Pokud pominu občasné zahlédnutí hasičského auta někde u silnice, nebo u hasičárny, s prvními hasiči ve službě jsem se setkal při vjezdu do Makarské. U místní vyhlídky s příznačným jménem Kuk stálo hasičské auto a u něj několik hasičů. Neodolal jsem, rodinu poslal na vyhlídku a zapředl rozhovor se sloužícími hasiči. Dozvěděl jsem se, že se jedná o tříčlenou požární hlídku a jednoho dozorčího, jejichž úkolem je zjišťovat případné požáry ve svěřeném úseku a zajistit prvotní zásah. Překvapilo mě však, že netvoří společnou jednotku, dozorčí je stálá služba, která místo neopouští a patří k místní jednotce, zatímco „akční“ hasiči se na hlídce střídají. Tentokrát patřili k firmě zajišťující dálkové elektrické rozvody. Jednotka má k dispozici klimatizovanou buňku se sociálním zázemím, k jejím povinostem patří v době klidu pravidelné startování a dofoukávání vzduchu ve vozidle a prověřování spojení s dalšími jednotkami. Sloužící vozidlo byl slovinský TAM s obsahem vody 3000 litrů, čerpadlem Rosenbauer, dvěma bočními vysokotlakými proudy s navijáky a se základní výbavou na lesní požáry – dýchací přístroje, vidle, lopaty, hrábě, ruční hasící přístroj, džberovka a pro případ potřeby žebříky a naviják.
Více uvidíte na přiložených fotografiích.