Nissan 2,5 TDi High Lux Cobra

03.07.2004, 20:00 Novinky

Dnes uvidíte, co jste ještě neviděli a uslyšíte, co jste ještě neslyšeli, neboť se jedná o velmi zajímavou novinku…

Jedná se o jediné vozidlo v české republice z celkově 80 vyrobených kusů na světě a má zde propagovat systém bezpečného hašení a řezání paprskem tlakové vody. Je pravda, že jsem ještě nic podobného neviděl a tak jsem si to také vyzkoušel. Výsledkem jsem byl celý mokrý, ale šťastný já! Celý systém je poháněn vlastním motorem vozidla a funguje na bázi úzkého pramenu tlakové vody s příměsí ostrého sypkého abraziva. řeknu vám vidět prostříknuté dveře auta, rozříznutou popelnici, děravou cihlu nebo děravý betonový pražec prostě stojí zato být mokrý! Celý systém mají na svědomí švédové a prostě se povedl. K dispozici máme video, kdy je hašen bytový požár o teplotě 650 stupňů Celsia průrazem skrz cihlovou zeï s uhašením a následným ochlazením na cca 60 stupňů Celsia s DESETI litry vody! Dokonalá je prostě bezpečnost hasiče, který vše řeší malou dírkou ve zdi, aniž by byl vystaven riziku žáru, tlaku apod. Také vše probíhá téměř bez škod na majetku a vybavení. Vynikající je také možnost hašení tlakových nádob (sila, zásobníky apod.) průrazem a uhašením zevnitř bez rizika vyvření a případného výstřiku proti hasícímu příslušníku. Možnost je také dovybavením příslušným zařízením, které po montáží na převrácenou cisternu prorazí ve stěně otvor, kterým poté odčerpá látku z cisterny.