26. 5. 2004 – Varnsdorf, požár u Elitek

27.05.2004, 21:00 Požáry

A to se nám to „pěkně“ rozjelo, a zase další požár – tentokrát ve skladech z pozůstalosti jedné z největších firem…

Odpoledne před pátou se nad Varnsdorfem objevil černý mrak, tentokrát u bývalých skladů jedné z největších firem ve městě Elite Varnsdorf a.s. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že požár je ve dvou plechových garáží – skladů – firmy Elite Varnsdorf a.s. naproti domu č.p. 1080 v ulici Mlynářská. Při příjezdu na místo byla vnitřní část první garáže zcela zachvácena plameny a zpod objektu vytékala hořící hmota. Celé místo bylo silně zakouřeno hustým a dráždivým kouřem. Po příjezdu byla z vozidla CAS32 T813 doplňována voda do vozidla HZS a byl nasazen jeden C proud, ze spodní strany garáže. Vzhledem k silné dráždivovosti kouře zásah dále pokračoval v DT a na místo byl povolán ředitel firmy Elite Varnsdorf a.s. Bylo zjištěno, že se jedná o polyamidová vlákna. Jelikož hořící materíál velmi špatně reagoval na hašení vodou, bylo přikročeno k dovozu speciálního smáčedla Alfa firmy Happy End, které bylo dovezeno VEA 1. Po použití smáčedla bylo provedeno rychlé ochlazení. Po rozebrání konstrukcí a rozhrabání hořících zbytků bylo místo předáno řediteli podniku Elite Varnsdorf a.s. Po domluvě s PčR, MP, HZS a SDH bylo na místo na den 27.5.2004 prostřednictvím vedoucího odboru Ing. Přemysla Brzáka svoláno místní šetření odboru životního prostředí ohledně dalších skladů a odvozu těchto materiálů nebo jejich lepšího zabezpečení. Poté byl zásah ukončen a jednotka se vrátila zpět na základnu.