14. – 15. 5. 2004 – kurz nosičů dýchací techniky

21.05.2004, 23:00 Cvičení a výcviky

O tom, že 14. a 15. května proběhne kurz nosičů dýchací techniky jednotek SDH obcí jsme Vás již informovali. Nyní se můžete podívat i na fotografie.

V pátek 14. 5. 2004 absolvovali členové jednotek SDH z Varnsdorfu, Rumburku, Šluknova, Dolní Poustevny a z Mikulášovic teoretickou část, zkušební polygon probíhal až v sobotu. Trasa ani úkoly frekventantů nebyly vůbec jednoduché. Samotný začátek byl na dvoře hasičské zbrojnice, kde proběhla laická kontrola dýchacích přístrojů a rozcvičení. Poté se již tříčlenná družstva se dvěmi hadicemi typu B rozběhla do bývalé ubytovny u kina Panorama. Tam na ně čekala první zatěžkávací zkouška – výstup po automobilovém žebříku do třetího patra. Ve druhém a prvním poschodí potom hledali dvě propanbutanové láhve (10 a 2 kg) a 20 l kanistr. Pro věrnost cvičení byli ukryty předměty nalezené při dřívějších požárech. Tyto předměty přenesli do přízemí, kde je vyměnili za nosítka pro evakuaci raněného (v našem případě ještě živou raněnou). Skupina se pak odebrala bez baterky do sklepa. Situaci jim stěžovala úplná tma v pěti ze sedmi místností. Nejprve museli najit potemnělou baterku a za její pomoci raněnou. U dvou skupin z pěti se v této chvíli již objevil problém s nedostatkem vzduchu a tak musela skupina ihned ven. Ostatní vynesli raněnou na nosítkách ven, kde ji opět vyměnili za hadice a přes sklep ubytovny se vrátili zpět do hasičské zbrojnice. Do vyčerpání zbytku vzduchu v přístrojích, a v některém případě i sil, pak rozhazovali a opět balili hadice.
Nakonec však uspěli všichni, někteří lépe, někteří hůře.